Jesteśmy grupą kobiet – emigrantek, samoadwokatek, samodzielnych matek dzieci z niepełnosprawnościami, które dzielą doświadczenia z rodzinami, trafiającymi pod nasze skrzydła. Naszą prezeską jest pedagożka specjalna, która od 15 lat zajmuje się wspieraniem osób z niepełnosprawnościami.
Stowarzyszenie Patchwork założyłyśmy z potrzeby zmiany świata, w którym bycie uchodźczynią, do tego samodzielną matką, jest trudne.
Każda z pięciu założycielek Patchworku przekonała się o tym na własnej skórze po zamieszkaniu w Polsce i zapragnęła zmiany tej rzeczywistości.
Patchwork tworzą kobiety o różnych profesjach i osobowościach, w wieku od 35 do 51 lat. Łączy je otwartość na drugiego człowieka, empatia i chęć uczenia się od siebie nawzajem.
Wszystkie jesteśmy samodzielnymi matkami z imigrancko-uchodźczych rodzin, dlatego rozumiemy, z jakimi problemami zmagają się nasze podopieczne.
Jesteśmy kobietami, matkami, imigrantkami i uchodźczyniami. Korzystając z naszych doświadczeń, tworzymy wspólnotę, która ma być katalizatorem zmiany. Jednostkowej, wpływającej na dobrostan konkretnych rodzin, jak i systemowej, w której możemy reprezentować interesy uchodźczyń na poziomie regionalnym i krajowym.
W naszym stowarzyszeniu każdy głos jest równie ważny, działamy transparentnie i horyzontalnie, wspierając prawa kobiet i dzieci. Patrzymy na niepełnosprawność z perspektywy społecznej, widząc w niej siłę, a nie ograniczenie.
Każde działanie, każdy projekt, którego się podejmujemy, wynika z chęci pomocy innym kobietom i osobom neuroróżnorodnym. Wierzymy w ich możliwości, talenty, chcemy wspierać ich rozwój, bo same kiedyś byłyśmy na ich miejscu.
Jesteśmy adwokatkami własnej sprawy.
Nasze działania wynikają z wiary w równość, feminizm oraz głębokiego rozumienia wyzwań samodzielnego macierzyństwa. Bliskie są nam wartości wynikające z praw człowieka, kobiet i dzieci.
Utalentowana stylistka paznokci, która łączy swoją miłość do piękna z indywidualnym podejściem do każdego klienta. Specjalizuje się również w pielęgnacji brwi, pomagając podkreślić naturalne piękno. Oprócz swojej pracy, Olga śpiewa w zespole etno "LELIA" (fundacja Zustrich), z którym występuje na wydarzeniach z ukraińskimi pieśniami.
Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie (licencjat) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum (magister). Fundament pracy stanowi dla niego terapia manualna według standardów Międzynarodowej Federacji Ortopedycznych Fizjoterapeutów Manualnych (IFOMPT).
Projekt i realizacja: Michał Szymanderski-Pastryk – marketing zaangażowany społecznie